Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Kamiennej Górze

Poznawali Karkonoski Park Narodowy

Tegoroczna jesień sprzyja wędrowaniu, więc członkowie Szkolnego Koła Turystycznego „Kompasik” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się w dniu 22 listopada 2014 r. na kolejną w tym roku szkolnym wycieczkę, której celem był Karkonoski Park Narodowy. Młodzi turyści wzięli udział w cyklu wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych „W harmonii z przyrodą”, który jest organizowany dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe na parking przy Wodospadzie Szklarki młodzi miłośnicy pieszych wędrówek wyruszyli czarnym szlakiem biegnącym wokół Szklarskiej Poręby w kierunku jednej z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby granitowej grupy skalnej CHYBOTEK. przy Szlaku Walońskim w Górach Izerskich, który ze względu na swój kształt nazywany był również „Misą Cukru”. Najwyżej położony kamień o średnicy 4 m, wsparty w dwóch miejscach daje się rozkołysać, co udało się także naszym wycieczkowiczom.

Stąd żwawo ruszyli za czarnymi znakami turystycznymi do urokliwej enklawy Karkonoskiego Parku Narodowego utworzonego w 1959 r., w której znajduje się ścisły rezerwat przyrody „Wodospad Szklarki”, do którego doprowadziła ich ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza „Do Wodospadu Szklarki”. Obok najpopularniejszego karkonoskiego wodospadu, który ma 13 m. wysokości stoi schronisko „Kochanówka” wybudowane w 1868 r. jako gospoda. Po zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia na tle Wodospadu Szklarki kontynuowali swoją wędrówkę czarnym szlakiem oraz Szlakiem Walońskim, który doprowadził ich do Starej Chaty Walońskiej - głównej siedziby Sudeckiego Bractwa Walońskiego kultywującego stare obyczaje i podtrzymującego tradycje rzemieślnicze Walonów – średniowiecznych mistrzów w dziele wydobywania i przetwarzanie bogactw naturalnych oraz karkonoskich zielarzy.

W trakcie spotkanie edukacyjnego prowadzonego przez członka Bractwa Walońskiego poznawali historię karkonoskich Walonów oraz Zielarzy, a także zdobywali wiedzę o właściwościach, znaczeniu i zastosowaniu  minerałów m. in. agatów, ametystów i kryształów górskich, których liczne okazy mogli podziwiać w gablotach Lapidarium – wystawie skał, minerałów, ziół oraz starych narzędzi dawnych rzemiosł. Młodzi kamiennogórzanie na placu walońskim z dybami i w tajemniczych kamiennych podziemiach Chaty zostali poddani interesującym próbom Trzech Żywiołów, w których uczestniczyły czuwając nad ich przebiegiem Dobra i Złe Wiedźmy. W rolę wiedźm wcieliły się opiekunka młodzieży oraz dwie najbardziej doświadczone, młode turystki. Uczestnicy wycieczki z dużym zaangażowaniem brali udział w proponowanych przez prowadzącego zajęcia Walona formach prób walońskich i po ich spełnieniu zostali Zdobywcami I Stopnia Wtajemniczenia Walońskiego potwierdzonego okolicznościowym certyfikatem i minerałem górskim.

Po zakończeniu bardzo ciekawych zajęć edukacyjnych dotarli na parking obok Muzeum Ziemi, skąd dojechali do Sobieszowa, z którego wspinali się czerwonym szlakiem oraz ścieżką edukacyjno-przyrodniczą, obok Skalnego Grzyba, do piastowskiego Zamku Chojnik z XIV w. na szczycie Góry Chojnik (627 m.n.p.m.). Warownia znajduje się na terenie obszaru ochrony ścisłej jakim jest Karkonoski Park Narodowy.  Po krótki odpoczynku w zamkowej restauracji udali się na zwiedzanie dobrze zachowanych zamkowych ruin. Na głównym dziedzińcu poznali historię zamku, który przez kilka wieków był własnością rycerskiego rodu von Schaffgotsch i nigdy nie został zdobyty, ale w 1675 r. w czasie burzy, w zamek trafił piorun, a w pożarze ucierpiał zamek górny i zwieńczenie wieży. Z taśmy magnetofonowej usłyszeli również legendę o pięknej, choć okrutnej księżniczce Kunegundzie, a następnie weszli na zamkową wieżę, z której mogli podziwiać krajobraz Kotliny Jeleniogórskiej, a także spojrzeć w 150-metrową południową przepaść Piekielnej Doliny. Po zwiedzeniu malowniczych ruin piastowskiego zamku i zrobieniu sobie pamiątkowych zdjęć na tle średniowiecznego pręgierza oraz bramy zamkowej zielonym szlakiem turystycznych biegnącym przez Piekielną Dolinę schodzili do Sobieszowa, oglądając po drodze granitowy głaz z odciśniętymi „pośladkami księżniczki Kunegundy”, która rzuciła się z murów zamkowych w przepastną Piekielną Dolinę, a większość młodych miłośników spędzania czasu wolnego na łonie natury zrobiło sobie okolicznościowe zdjęcia. Po dojściu do Sobieszowa, pełni niezapomnianych wrażeń autokarem powrócili do Kamiennej Góry, gdzie obok budynku szkolnego zakończyli swoją bardzo udaną sobotnią wycieczkę.

Ponadto wszyscy biorący udział w sobotniej wyprawie do Karkonoskiego Parku Narodowego zdobyli do 26 pkt. do odznaki „Turysta Przyrodnik” oraz po 12 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej.