Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Kamiennej Górze

Książański Park Krajobrazowy

Wykorzystując poprawę pogody – członkowie Szkolnego Koła Turystycznego „Kompasik” 8 listopada 2014 r. wybrali się na kolejną w tym roku szkolnym wycieczkę, której celem był Książański Park Krajobrazowy. Młodzi turyści wzięli udział w cyklu wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych „W harmonii z przyrodą”, który jest organizowany dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe do Książa młodzi miłośnicy pieszych wędrówek wyruszyli długą POMNIKOWĄ ALEJĄ LIPOWĄ z wieloma imponującymi okazami tych pięknych drzew zasadzonych w 1715 r. przez Hochbergów – ówczesnych właścicieli Książa. Cała trasa sobotniej wycieczki przebiegała przez KSIĄŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY utworzony w 1981 r. na powierzchni 3155 ha., którego celem jest zachowanie wartości przyrodniczych i kulturowych części strefy brzeżnej Pogórza Wałbrzyskiego. Aleja lipowa doprowadziła ich do ŚCIEŻKI PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNEJ „DOLINA RÓŻANECZNIKÓW”. Wędrując ścieżką, z 6-ciu tablic informacyjnych, mogli poznać najważniejsze, rosnące w parku, leśne rośliny chronione i różaneczniki, a także mieszkające tutejszym lesie zwierzęta oraz ptaki. Wracając czerwonym szlakiem widzieli 36 pasących się koni ze Stadniny Ogierów. Stąd dotarli na Skałkę Olbrzyma, gdzie z punktu widokowego podziwiali piękny krajobraz parku krajobrazowego wraz z górującym w nim Zamkiem Książ wybudowanym w latach 1288-1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Od 1509 r. do czasów II wojny światowej zamek był własnością pochodzącej z Miśni rodziny Hochbergów. Zamek Książ jest największym na Dolnym Śląsku i trzecim co do wielkości w kraju (po Wawelu i Malborku). Młodzi turyści zobaczyli również kaplicę grobową właścicieli zamku, a następnie za czerwonymi znakami dotarli do Zamku Książ.

Po podbiciu sobie książeczek GOT oraz zakupie pamiątek wyruszyli czerwonym szlakiem biegnącym wokół zamkowych murów, gdzie zobaczyli parę muflonów, do jednego z najstarszych cisów w Sudetach. Mający około 600 lat CIS „BOLKO” - POMNIK PRZYRODY o obwodzie 292 cm i 12 m wysokości stanowi swoistą atrakcję REZERWATU PRZYRODY „PRZEŁOMY POD KSIĄŻEM”. Dalej zielonym szlakiem żwawo ruszyli malowniczą doliną Pełcznicy z kierunku romantycznych ruin „Starego Książa”, wybudowanego przez Hochbergów pod koniec XVIII w., ujętych w rejestrze obiektów zabytkowych.

Po zwiedzeniu ruin i zrobieniu sobie pamiątkowych zdjęć za zielonymi znakami turystycznymi doszli do wybudowanej w latach 1911-1913 z polecenia Henryka XV von Pless Palmiarni, której ściany od wewnątrz wyłożono tufem wulkanicznym pochodzącym z sycylijskiego wulkanu Etna. Palmiarnia jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w Polsce. Zgromadzono w niej około 80 gatunków roślin z całego świata, które młodzi kamiennogórzanie bardzo chętnie obejrzeli, a w sklepie z roślinami większość z nich zakupiła sobie wybrane przez siebie rośliny na pamiątkę bardzo udanej przyrodniczej wyprawy szlakami turystycznymi Książańskiego Parku Krajobrazowego.

W trakcie wycieczki normę na ODZNAKĘ TURYSTA PRZYRODNIK W STOPNIU BRĄZOWYM wypełnili Zuzanna Adamska, Wiktoria Mańkowska, Anna Ostrowska, Mateusz Wernicki oraz Agata Wolska.

Każdy z uczestników wycieczki zdobył ponadto po 30 pkt. do odznaki „Turysta Przyrodnik” oraz po 5 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej.