Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Kamiennej Górze

Szlakami turystycznymi przez Rudawy Janowickie

Członkowie Szkolnego Koła Turystycznego „Kompasik” wybrali się 18 października 2014 r. na kolejną w tym roku szkolnym wycieczkę szlakami turystycznymi Rudaw Janowickich.

Po przyjeździe do Janowic Wielkich zostali zapoznani z planowanym przebiegiem trasy górskiej wyprawy i za żółtymi znakami rozpoczęli wędrówkę POMNIKOWĄ ALEJĄ JARZĘBÓW SZWEDZKICH, a po podbiciu sobie w sklepie ozdobną pieczątką żwawo wyruszyli z Janowic Wielkich do RUDAWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO utworzonego w 1989 roku. Początkowo wędrowali Doliną Janówki – górskiego potoku oraz ŚCIEŻKĄ EDUKACYJNO-PRZYRODNICZĄ „JANOWICE – BOLCZÓW” z licznymi tablicami, które informowały młodych miłośników spędzania czasu wolnego na łonie natury m. in. o leśnej florze i faunie oraz atrakcyjnych, granitowych grupach skalnych – Krowiarkach i Ściankach – ukazujących się im w trakcie sobotniego spaceru. Po spotkaniu niebieskiego szlaku zrobili sobie konsumpcyjny odpoczynek nad brzegiem rwącego górskiego potoku, by następnie powędrować za niebieskimi znakami turystycznymi w kierunku Starościńskich Skał, mijając po drodze jedne z najokazalszych i najpopularniejszych w Rudawach granitowe skałki – Skalny Most oraz Piec. Po zejściu z asfaltowej drogi trasa wędrówki przebiegała częściowo przez bardzo podmokły, szczególne po kilkudniowych opadach deszczu teren, ale malownicza grupa skalna – Starościńskie Skały (719 m.n.p.m.), przypominająca „skalne miasto” na szczycie Lwiej Góry oraz górski krajobraz ze szczytu zrekompensował młodym turystom wszelkie niedogodności wędrowania. Podczas odpoczynku jedna z bardziej doświadczonych turystek Julia Grzyb, przeprowadziła wśród uczestników przygotowany przez siebie konkurs, który będzie kontynuowała podczas wszystkich sobotnich wypraw „Kompasika”, a najlepsi krajoznawcy podczas ostatniej, czerwcowej wycieczki zostaną wyróżnieni nagrodami. Wyniki poszczególnych etapów konkursu jego uczestnicy mogą śledzić na profilu „Kompasika” na Facebooku, który samodzielnie założyła wraz z dwoma innymi członkiniami Szkolnego Koła Turystycznego.

Po zrobieniu sobie pamiątkowych zdjęć, kamiennogórscy przyrodnicy niebieskim szlakiem powrócili do miejsca wypoczynku nad potokiem Janówka i po krótkim odpoczynku, rozpoczęli stromą wspinaczkę niebieskim szlakiem, dobrze zachowanym, ponad 130-letnim, fragmentem żyznej buczyny sudeckiej, w kierunku Głazisk Janowickich. Stąd czarnym szlakiem doszli do kolejnego atrakcyjnego miejsca Rudaw Janowickich – dobrze zachowanych ruin piastowskiego Zamku Bolczów (560 m.n.p.m) wybudowanego w XIV w. Zamek został spalony podczas wojny 30-letniej w 1645 r. przez Szwedów. Wielką atrakcją turystyczną stanowią podwórce zamkowe, basteja, barbakan, brama, okna strzelnicze oraz sucha fosa – miejsca, które młodzi turyści zwiedzili, a z głównego dziedzińca podziwiali krajobraz Rudaw Janowickich. Ponadto na dziedzińcu pałacowym zobaczyli POMNIK PRZYRODY – WIĄZ GÓRSKI – to jedna z form prawnej ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej.

Po zwiedzeniu ruin zamku Bolczów za zielonymi znakami turystycznymi – Szlakiem Zamków Piastowskich – uczestnicy rudawskiej wycieczki zeszli do Janowic Wielkich, do których doprowadziły ich prowadzące przez większość trasy i poznające zasady znakowania szlaków górskich Wiktoria Mańkowska oraz Wiktoria Nowak. Stąd autokarem trochę zmęczeni po górskiej wędrówce, ale bardzo zadowoleni oraz pełni niezapomnianych wrażeń,  powrócili do Kamiennej Góry umawiając się na kolejną, już listopadową, wycieczkę szlakami turystycznymi Książańskiego Parku Krajobrazowego.