4a w Karpaczu

8 października 2014 r. uczniowie klasy  IV a uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej zorganizowanej przez Zarząd Oddziału PTSM w Kamiennej Górze, a przeprowadzonej przez edukatorkę z Centrum Informacyjnego KPN w Karpaczu Annę Walusiak. Była to jedenasta z tegorocznych wycieczek edukacyjnych do Ośrodków Edukacji Ekologicznej organizowanych dla młodzieży szkolnej przy wsparciu Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe do Karpacza Górnego młodzi kamiennogórzanie otrzymali książeczki Górskiej Odznaki Turystycznej oraz doszli do Świątyni WANG gdzie spotkali się z prowadzącą zajęcia edukacyjne, która zapoznała ich z historię drewnianego kościółka WANG, a zbudowanego w Norwegii w XIII w.  Następnie przez bramę wejściową za niebieskimi znakami turystycznymi  wyruszyli do Karkonoskiego Parku Narodowego utworzonego w 1959 r. rozpoczynając swoje pierwsze spotkanie z karkonoską górską przyrodą. W trakcie spaceru do Polamy towarzyszyła im mżawka, a Anna Walusiak opowiadała im o piętrowym układzie roślinności górskiej w Karkonoszach. Natomiast uczestnicy wycieczki rozpoznawali i nazywali drzewa, Ponadto dowiedzieli się wiele cennych i ciekawych informacji o prowadzonej przebudowie drzewostanu dolnoreglowego w Karkonoszach. Po dojściu do Polany, po krótkim odpoczynku na posiłek, żwawo ruszyli w kierunku Ośrodka Edukacji „Domek Myśliborski” zwłaszcza, że warunki pogodowe zaczęły sprzyjać wędrującym młodym turystom.

Karkonoskie spotkanie z przyrodą w „Domku Myśliwskim” młodzi kamiennogórzanie rozpoczęli od obejrzenia interesującej prezentacji o Karkonoszach przybliżającą młodym adeptom turystyki górskiej budowę geologiczną i polodowcowy krajobraz Gór Olbrzymich, piętra roślinności górskiej (w porównaniu z Tatrami) oraz najliczniej spotykane w nich gatunki zwierząt. Kamiennogórscy miłośnicy przyrody aktywnie uczestniczyli w tej części zajęć odpowiadając na liczne pytania zadawane przez Annę Walusiak. Z dużym zaangażowaniem rozwiązywali rebusy, których rozwiązaniem były nazwy karkonoskich ptaków - cietrzew, czeczotka, orzechówka, podróżniczek, sóweczka oraz włochatka. Bardzo ciekawą częścią zajęć było przedstawienie Teatrzyku ekologicznego, w którym wybrani uczniowie wcielili się w role turysty, trawy oraz chrabąszcza, a narratora zagrała sama edukator z KPN. Następnie podzieleni na podgrupy, z dużym zaangażowaniem, samodzielnie przygotowywali oraz zaprezentowali swoim koleżankom i kolegom krótkie inscenizacje propagujące ochronę przyrody. Na zakończenie zajęć najaktywniejsi uczestnicy zajęć zostali wyróżnieni wydawnictwami edukacyjnymi KPN.

W trakcie pobytu w Domku Myśliwskim Karkonosze opanowała piękna, słoneczna pogoda, która zmobilizowała uczestników górskiej wyprawy do poznania polodowcowego krajobrazu Kotła Małego Stawu. W schronisku „Samotnia” do książeczek GOT przybili sobie kolejną pieczątkę potwierdzającą pobyt w tym urokliwym miejscu. Po odpoczynku postanowili odwiedzić również kolejne górskie schronisko turystyczne „Strzechę Akademicką” znajdujące się na wysokości 1258m.n.p.m. Stąd niebieskim szlakiem, trochę zmęczeni ale bardzo zadowoleni z górskiego spaceru dotarli do Karpacza Górnego. Przy tablicy prezentującej Karkonoski Park Narodowy mogli prześledzić trasę swojej górskiej wędrówki.

Po wspólnym zdjęciu na tle Świątyni Wang oraz podziękowaniu za bardzo mile spędzony czas prowadzącej zajęcia edukacyjne Annie Walusiak na zakończenie górskiej wyprawy zobaczyli jeszcze chroniony jako pomnik przyrody bluszcz pospolity, a następnie doszli do parkingu Wang, z którego wyruszyli w drogę powrotną do Kamiennej Góry, gdzie obok swojej szkoły zakończyli bardzo udane 8-godzinne spotkanie z górską przyrodą.

Uczestnicy wycieczki zdobyli również po 24 pkt. do odznaki Turysta Przyrodnik oraz po 13 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali: Emilia Nieczyperowicz – wychowawca klasy, Agnieszka Półtorak – rodzic oraz Jerzy Rubach – Przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.