Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Kamiennej Górze

Przez Lisie Góry

    W sobotę 16 listopada 2013 r., miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie natury ze Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego "Kompasik" przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-przyrodniczej w ramach cyklu "Szlakami Powiatu Kamiennogórskiego”.

    Po przyjeździe do Marciszowa młodzi turyści wyruszyli spod stacji PKP za czerwonymi znakami turystycznymi w kierunku Stawów Marciszowskich położonych przy potoku Sierniawa. Wędrujących kamiennogórzan poprowadziła jedna z młodych uczestniczek wycieczki - Daria Dziakowska. Stąd czerwonym szlakiem kontynuowali jesienny spacer przez Góry Lisie - niewielkie pasmo górskie w obrębie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, którego najwyższym szczytem jest Bucza Góra (671m. n.p.m.). Po spotkaniu zielonych znaków ścieżki dydaktycznej, wiodącej z Wieściszowic przez Raszów i Antonówkę do Kamiennej Góry, opuścili szlak czerwony biegnący do Raszowa kierując się ścieżką dydaktyczną do Antonówki.

     Na łące doprowadzającej ich do niewielkiego leśnego cmentarza z II wojny światowej widzieli liczne dziewięćsiły bezłodygowe - rośliny pod ochroną, które są symbolem odznaki Turysta Przyrodnik. W Antonówce podczas wojny istniała niemiecka fabryka amunicji. Prawdopodobnie na cmentarzu zostanie postawiony obelisk upamiętniający pomordowanych w czasie działań wojennych.

Po opuszczeniu Antonówki piękną pomnikową aleją dębowo-jesionową ruszyli w kierunku Kamiennej Góry, a w trakcie wędrówki zobaczyli na niewielkim wzgórzu pomnik z 1890r. upamiętniający defiladę wojsk zwycięskiej koalicji antynapoleońskiej w dniu 10.08.1813r., którą ze wzgórza oglądali król Prus Fryderyk Wilhelm III oraz car Rosji Aleksander I. Młodzi miłośnicy aktywnego wypoczynku na szlakach turystycznych krótką informację o w/w obiektach odczytywali z mapy turystycznej.

    Po dojściu do Kamiennej Góry zakończyli udaną wycieczkę spacerem pomnikową aleją lipową – tzw. Aleją Książęcą oglądając z niej ruiny zamku Kreppelhof  -  zbudowanego przez Schaffgotschów w XVI w., który pozostaje w ruinie po pożarze w 1964r.

Tekst i foto: J. Rubach