W harmonii z przyrodą

W dniu 28 września 2013 r. członkowie Szkolnego KołaKrajoznawczo-Turystycznego „Kompasik” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-przyrodniczej w ramach cyklu wycieczek „W harmonii z przyrodą”, który jest organizowany dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe do Gorzeszowa – młodzi miłośnicy aktywnego wypoczynku na szlakach turystycznych podeszli do charakterystycznego pomnika przyrody nieożywionej – piaskowcowej skałki „Diabelska Maczuga”, na której wykute są daty 1813-1913 upamiętniające setną rocznicę Bitwy Narodów pod Lipskiem Stąd za czerwonymi znakami rozpoczęli swoją wędrówkę w kierunku kolejnego obiektu przyrodniczego rezerwatu przyrody „Głazy Krasnoludków” który został utworzony w 1970 r. na powierzchni 9,04 ha dla ochrony ciągu piaskowcowych skałek o różnorodnych kształtach. Po krótkim odpoczynku spacerując żółtym szlakiem podziwiali liczne malownicze skalne baszty, maczugi, wieże oraz grzyby., a część młodych turystek zbierała po drodze grzyby. Po wyjściu z rezerwatu żwawo ruszyli szlakiem przez las, łąki oraz pola do Jawiszowa, gdzie za zgodą przemiłych gospodarzy pożywili się smakowitymi jabłkami prosto z drzewa.

Żółtym szlakiem biegnącym drogą asfaltową dotarli do Krzeszowa, największej wsi w gminie Kamienna Góra, gdzie dokonali niezbędnych zakupów oraz odpoczęli na placu zabaw.W trakcie wędrówki do Betlejem mogli podziwiać okazałą aleję pomnikowych lip, a w Betlejem zobaczyli drewniany Pawilon Opacki na Wodzie z XVII w. Stąd za żółtymi znakami turystycznymi, którym towarzyszyły znaki Drogi św. Jakuba oraz zielono znakowanej ścieżki dydaktycznej dotarli do Kamiennej Góry kończąc swoją pierwszą w nowym roku szkolnym sobotnią wycieczkę „Z buta do Buta”, którą w przeważającej części znakomicie poprowadziła najbardziej doświadczona z grona młodych wycieczkowiczów Martyna Nieczyperowicz.

Podczas sobotniej wyprawy młodzi kamiennogórscy turyści zdobyli po 18 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej, po 15 pkt. do Odznaki Turystyki Pieszej, do 18 pkt. na odznakę Turysta Przyrodnik oraz 2 pkt. na Regionalną Odznakę Krajoznawczą. Wśród uczestników wycieczki normę na odznakę Turysta Przyrodnik w stopniu małym srebrnym wypełniła Martyna Nieczyperowicz, a w stopniu popularnym Aleksandra Urbanek. Ponadto Martyna Nieczyperowicz przekroczyła normę 100 pkt. na GOT małą brązową, a Kacper Romanowski spełnił wymagania na GOT popularną. Ponadto Julia Grzyb z Weroniką Senderak wypełniły normę na OTP popularną.

Opiekunami młodzieży byli: Emilia Nieczyperowicz - opiekun koła oraz Jerzy Rubach – Przodownik Turystyki Górskiej i Turystyki Pieszej oraz Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Tekst i foto: J. Rubach i E. Nieczyperowicz