Czasy na lasy

W pierwszy dzień realizacji projektu „Czasy na lasy” 19 września 2013 roku na zaproszenie myśliwych uczniowie klas 3b i 2e ze Szkoły Podstawowej nr1 w Kamiennej Górze wyruszyli do lasów gorzeszowskich.

Uczestników powitano przy okazałym ognisku i przekazano istotne informacje o bezpiecznym poruszaniu się po terenach leśnych. Pani Dorota  i pan Grzegorz – leśnicy z Nadleśnictwa Kamienna Góra otoczyli opieką grupę 50 uczniów z naszej szkoły i razem wyruszyli ścieżką dydaktyczną w teren, aby  przekazać  wszystko to, co nas dzisiaj łączy – dbałość o ekologię, lasy, środowisko naturalne i zwierzęta leśne. Wraz z nimi powędrowali opiekunowie grup – panie Ania Chamot, Katarzyna Grzelak i Jolanta Herliczka, myśliwi Andrzej Kuncewicz, Jacek Markiewicz, Marian Matusik i Henryk Kubieniec oraz fotoreporterzy Bogdan Adamus i Artur Kubieniec.

Na terenie przyszłego młodnika na grupę czekał leśniczy oraz pięciu specjalistów od zasadzeń. Miejsca zasadzeń, narzędzia, sadzonki i woda zostały przygotowane wcześniej. Na górze leśnicy instruowali dzieci, jak usunąć otoczkę sadzonki, jak odsłonić układ korzenny, jak osadzić w zagłębieniach, jak obsypać ziemią i jak podlać. Uczestników podzielono na grupy czteroosobowe plus dorosły opiekun, rozdano sadzonki i się zaczęło. Nikt z dorosłych nie przypuszczał, że ta czynność sprawi dzieciom tyle radości. Teren stał się jednym wielkim mrowiskiem z pięćdziesięcioma robotnicami. Na zakończenie pracy wykonano grupową fotografię i dzieci wróciły na plac edukacyjny na poczęstunek.

Po krótkiej przerwie panowie Dawid  i Tomasz z Urzędu Gminy Kamienna Góra przekazali uczniom istotne informacje o segregacji odpadów i rozdali materiały edukacyjne. Następnie pan Grzegorz kontynuował opowieści o lasach, dlaczego są tak ważne dla nas i ekosystemu oraz zaprezentował okazałe trofea myśliwskie i pozwolił młodzieży je dotknąć, podnieść, przymierzyć.

Niebawem, bo juz 24 października, uczestnicy projektu otrzymają  certyfikaty uczestnictwa w warsztatach i odznakę „Przyjaciel lasu”.

Test: A. Chamot

Foto: R. Główczyk