Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

W rezerwacie przyrody „Kruczy Kamień”

27 kwietnia 2013 r. „Kompasiki” oraz kilku „Lopowców” przyjechało do Lubawki – drugiego miasta powiatu kamiennogórskiego. Po zapoznaniu się z planem Lubawki młodzi turyści zaczęli zwiedzać miasto, któremu prawa miejskie nadał w 1292 r. książę Bolko I Surowy.

Zobaczyli m.in. barokowy kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP pochodzący z XIII w., klasycystyczny ratusz z XVIII w. z figurą św. Jana Nepomucena, a także poznali herb Lubawki i związaną z nim historię. Po wyjściu z rynku widzieli barokowy kościół św. Anny z końca XVII w. ze zbiorową mogiłą żołnierzy austriackich i pruskich poległych w czasie wojny w 1866 r.

Następnie zielonym szlakiem oraz ścieżką dydaktyczną powędrowali w Krucze Góry, gdzie na zboczu Kruczej Skały znajduje się jedna z największych naturalnych skoczni narciarskich w Polsce wybudowana w 1924 r. Okoliczne tereny objęte są jedną z form ochrony przyrody w Polsce – jest to Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk NATURA 2000 – Góry Kamienne.

Kolejną atrakcją dla młodych turystów była wspinaczka na szczyt Kruczej Skały, a jej trudy rekompensowały przepiękne widoki ze szczytu objętego od 1954 r. kolejną formą ochrony przyrody jaką jest REZERWAT PRZYRODY „Kruczy Kamień”. To rezerwat krajobrazowy o powierzchni 10,21 ha obejmujący ciekawą intruzję porfiru w skały osadowe. Podczas odpoczynku w rezerwacie odznakę Turysta Przyrodnik w stopniu brązowym otrzymała Justyna Mondzelewska.


Tekst i foto: E. SKotarczakGaleria