Wizyta leśników na Smoczej Łące

17 kwietnia 2012 roku „Smoczą Łąkę” po raz kolejny odwiedził leśnik, pan Grzegorz Ledwójcik. Tym razem temat zajęć dotyczył zagrożeń dla lasów. Pan Grzegorz poprowadził zajęcia dwa razy, tak, żeby mogły wziąć w nich udział dzieci z kilku grup. Dzieci miały możliwość obejrzenia filmu pt. "Wycieczka do lasu", a także obejrzenia wykorzystywanych przez leśników pułapek.

Myślicie, że leśnicy zakładają pułapki na zwierzęta? Oczywiście, że nie – to pułapki na szkodniki. Te feromonowe pułapki to narzędzie pracy leśników - wabią sztucznymi substancjami zapachowymi owady, które szkodzą drzewom. Ułatwiają w ten sposób leśnikom walkę z tymi szkodnikami i ochronę lasów. Pan Grzegorz pokazywał nam również inne narzędzia pracy, tym razem wykonane przez osoby, które okradają lasy. Były to maszynki do zbierania jagód – korzystanie z nich bardzo niszczy leśne runo, a więc szkodzi lasom. Nie wolno używać takich narzędzi!

Jedną z atrakcji w czasie zajęć był konkurs na rozpoznanie gatunków drzew iglastych.

Zadaniem dzieci było rozpoznać z jakiego drzewa pochodzi szyszka i dopasować odpowiednią gałązkę i szyszkę do nazwy drzewa. Pracowaliśmy w grupach. Indywidualnie staraliśmy się natomiast odgadnąć, co sprawiło, że pewna gruba gałąź została pozbawiona kory.
I wiecie co? Zrobił to bór, którego jak się okazuje można też spotkać na naszym terenie. Ciekawe, prawda?

Na zakończenie podarowaliśmy panu Grzegorzowi wykonane w świetlicy „Drzewko szczęścia”. Mamy nadzieję na jeszcze wiele interesujących spotkań!