Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W pierwszym tygodniu marca uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Języka Oj-czystego pod hasłem „STOP WULGARYZMOM”. Celem akcji jest walka z narastającą wulgaryzacją języka polskiego wśród uczniów, troska o czystość i piękno polskiej mowy oraz pielęgnowanie kultury słowa.

Przez cały tydzień gościła w naszej szkole moda na język polski:

-  wychowawcy klas 1-3 oraz nauczyciele języka polskiego w klasach 4-6 przeprowadzili lekcje dotyczące szanowania języka ojczystego oraz unikania wulgaryzmów, opowiadali także historię ustanowienia święta.

-  na wyznaczonych przerwach chętni uczniowie mogli spróbować swoich sił w układaniu haseł o języku polskim z rozsypanki wyrazowej.

-  odbyły się również konkursy: na plakat „Usta nie śmietnik” oraz na hasło promujące poprawność i kulturę języka.

W konkursie plastycznym zwyciężyli:

Gabriel Moryson (2a) i Oliwia Ząbek (6b)

Z ułożeniem zdań z rozsypanek wyrazowych najlepiej poradzili sobie:

Oliwia Marciniak (2c), Julia Wojtaszek (5c), Weronika Trojanowska (5c),

Emilia Janosik (5c), Kacper Czyński (5c), Oliwier Haber (5c)

Najciekawsze hasła promujące poprawność językową przygotowały klasy 5b, 6b i 6f.

Obchody Tygodnia Języka Oj-czystego upłynęły nam w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych obchodach Dnia Języka Ojczystego.

Anna Szewczyk, Małgorzata Pawlikowska