Obchodziliśmy święto naszego języka

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

W poniedziałek, 22 lutego, po raz pierwszy uroczyście obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języka Ojczystego – święto ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jest to dzień wyjątkowy i ważny, ponieważ upamiętnia tragiczną śmierć pięciu studentów uniwersytetu w Bangladeszu, którzy w 1952 roku protestowali w obronie języka bengalskiego i domagali się nadania mu statusu języka urzędowego.

W tym dniu zagościła w naszej szkole moda na język polski:

• korytarze ozdobione zostały kolorowymi hasłami, które przypominały, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego;
  • na wyznaczonych przerwach chętni uczniowie mogli spróbować swoich sił w łamigłówkach językowych;
  • podczas lekcji języka polskiego nauczyciele opowiadali uczniom historię ustanowienia święta, odbył się również konkurs na najbardziej polskie słowo;
  • do końca tygodnia czekamy na prace literackie – bajki, fraszki, wierszyki, rymowanki – dotyczące poprawności językowej.

Obchody Dnia Języka Ojczystego upłynęły nam w bardzo miłej i radosnej atmosferze i mamy nadzieję, że staną się one stałym punktem naszego kalendarza wydarzeń szkolnych.

Autor: A. Szewczyk i M. Pawlikowska