Hallo Schüler und Schülerinnen!

Witam Was uczniowie w nowym roku szkolnym i zapraszam na kolejną edycję zajęć innowacyjnych z języka niemieckiego – „Deutsch – meine neue Sprache” – Niemiecki – mój nowy język. Jeżeli chcecie poznać skuteczne metody nauki słówek i pouczyć się przez zabawę, to zapraszam Was w każdy wtorek  o godz. 15.00 do sali 304.

W tym roku szkolnym bierzemy udział w XVII edycji ogólnopolskiego nauki słówek Insta.Ling.

Nauka słówek tez może być łatwa i przyjemna. Uśmiech

Elżbieta Borchardt

A dla nowych uczniów 15 ciekawostek związanych z językiem niemieckim

Czy wiecie, że…?

1. Niemcy jako pierwsi wprowadzili czas letni.

2. Nazwa popularnych cukierków „nimm 2” oznacza „weź 2” i wynika z faktu, że w opakowaniu znajdują się dwa smaki (cytrynowy i pomarańczowy).

3. 11 listopada o godzinie 11:11 rozpoczyna się w Niemczech „piąta pora roku” – KARNAWAŁ.

4. Niemieckie słowo „die Glut” oznacza „żar”.

5. „toi, toi, toi” oznacza „powodzenia” (np. gdy ktoś ma egzamin) lub „odpukać” (aby nic złego się nie stało).

6. Słowo “Polen” (wymawiamy z długim „o”) w języku niemieckim to „Polacy” lub „Polska” . Słowo „Pollen” (wymawiamy z krótkim „o”) to „pyłki kwiatowe”.

7. Milka to marka czekolady stworzona przez szwajcarskiego cukiernika Philippe Sucharda. Nazwa Milka powstała z połączenie dwóch słów „Milch” (mleko) i „Kakao” (kakao).

8. Słowo „igittigitt” oznacza po niemiecku „fuj”.

9. Persil to pierwszy na świecie proszek do prania, który wyprodukowany został przez międzynarodowy koncern chemiczny HENKEL KGaA z główną siedzibą w Niemczech.

10. „Wkuwać” to po niemiecku „pauken”.

11. Po polsku mówimy, że pies szczeka – hau! hau!, a po niemiecku – wau! wau!

12. Lalka to po niemiecku „die Puppe”.

13. Charakterystyczny dla Świąt Wielkanocnych w Niemczech jest tzw. Bukiet Wielkanocny – zielone gałązki przystrajane kolorowymi wydmuszkami.

14. „Die Gurke” to zapożyczenie od polskiego „ogórka”.

15. Essen to miasto w zachodniej części Niemiec. Słowo „Essen” to po niemiecku „jedzenie”.