Dzień Języka Ojczystego w klasach I-III

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.

„Źle mówić i pisać
 znaczy krzywdzić swoją mową tych,
którzy ją budowali”

Janusz Korczak

Jako młode pokolenie powinniśmy szczególnie dbać o jego kultywowanie, wyrażające się właśnie przez dbałość o poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych.

Dlatego uczniowie klas młodszych włączyli się bardzo aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Zrealizowane w tym celu działania miały za zadanie przypomnieć uczniom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.

W tym dniu uczniowie wszystkich klas I-III oglądnęli prezentację na temat znaczenia języka dla bogactwa intelektualnego i kulturalnego każdego człowieka. Dowiedzieli się, że niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu dwóch, trzech pokoleń.

Dlatego głównym założeniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Po oglądnięciu i omówieniu prezentacji uczniowie w ciągach klasowych wykonywali zadania językowe. Pierwszoklasiści rozwiązywali rebus, uczniowie klas drugich zmagali się z odgadnięciem hasła z wykreślanki, natomiast trzecioklasiści wypełniali krzyżówkę.

Zadania były niełatwe, jednak większość uczniów poradziła sobie z nimi bardzo dobrze. Wśród nich wyłoniono po trzech najszybszych uczniów z każdej klasy.

I tak w klasach pierwszych najszybsi byli:

I A – Hanna Baran, Gracjan Uznański, Aleksandra Stelmach

I B – Ida Łojkowska, Tomasz Kaczmarczyk, Lena Klimek

I C – Antonina Brzyska

I D – Alicja Michałczak, Julia Kurzeja, Lena Sosnowska

W klasach drugich pierwsze miejsca zajęli:

II A – Dominik Wastag, Martyna Stech, Julia Żuk

II B – Michał Piłat

II C – Antoni Prus, Jakub Karwala, Aleksandra Baryczkowska

II D – Antonina Olszak

Najlepsze miejsca w jedynej klasie trzeciej zdobyli:

Nina Olszak, Filip Gabalski i Gracjan Białas

Spośród wymienionych nagrody – gry planszowe z zagadnieniami językowymi otrzymali:

Ida Łojkowska, Michał Kaminski oraz Nina Olszak.

Tym i pozostałym uczniom wręczono dyplomy za prawidłowe rozwiązanie zadań językowych.

Akcję zamknięto pamiątkowym zdjęciem laureatów.

Zdjęcia wszystkich klas można obejrzeć w galerii.

Serdecznie dziękuję wychowawczyniom klas I-III za włączenie się w akcję i przeprowadzenie obchodów Dnia Języka Ojczystego ze swoimi uczniami.

Koordynator: Małgorzata Pawlikowska

Autor: M. Pawlikowska