Warsztaty dendrologiczne

W piątek, 5 października 2018 roku  uczniowie klasy 2a uczestniczyli w warsztatach dendrologicznych.

Podczas zajęć stacjonarnych uczniowie zostali wprowadzeni w świat dendrologii - nauki o drzewach. W trakcie warsztatów m.in. poznali budowę drzewa, obserwowali korę pod mikroskopem stereoskopowym, a na podstawie plansz i żywych okazów uczyli się rozróżniać podstawowe gatunki drzew. Poznawali także ich nasiona i owoce. Zajęcia były wzbogacane zagadkami i ciekawostkami.

Następnie uczestnicy warsztatów zostali zaproszeni na wędrówkę dendrologiczną. Przed spacerem uczniowie poznali magiczną moc drzew-przytulając się do nich otrzymali dużo pozytywnej energii. Pełni sił przystąpili do zdobywania kolejnych umiejętności- uczyli się rozpoznawać oznaczone gatunki drzew w ich naturalnym środowisku, dokonali pomiaru lipy drobnolistnej, której wiek oszacowali na ok. 120 lat oraz wykonali odcisk kory wybranego przez siebie drzewa. Z zebranych pod rozpoznawanymi drzewami nasion i owoców, powstały piękne, jesienne kompozycje.

Po powrocie do sali lekcyjnej, z ususzonych wcześniej liści wykonali wspólny zielnik, który pomoże im w utrwaleniu wiedzy o poznanych gatunkach drzew. W trakcie warsztatów uczniowie rozwiązując zadania i zagadki, zdobywali pieczątki. Odcisk wszystkich pieczątek nadawał uczestnikom tytuł „Znawcy drzew”. Warunkiem zdobycia ostatniej pieczątki była degustacja soku z brzozy i znanego wszystkim dzieciom miodu lipowego. Młodzi dendrolodzy zadanie wykonali wzorcowo i wszyscy otrzymali certyfikaty. Na koniec zajęć uczniowie zostali poczęstowani owocami śliwy, gruszy, jabłoni, leszczyny i orzecha włoskiego.

Dziękuję za pomoc w przeprowadzeniu warsztatów p. Janinie Żuchewicz-wychowawczyni klasy, p. Jerzemu Rubachowi oraz uczennicom klasy 7f.