Kompasik w Książańskim Parku Narodowym

Członkowie „Kompasika” 26 listopada2016 r. wybrali się na kolejną w tym roku szkolnym wycieczkę, której celem był Książański Park Krajobrazowy.

Po przyjeździe do Świebodzic żwawo wyruszyli na zwiedzanie terenu, który od 1509 r. do czasów II wojny światowej zamek był własnością pochodzącej z Miśni rodziny Hochbergów. Cała trasa sobotniej wycieczki przebiegała przez KSIĄŻAŃSKI PARK KRAJOBRAZOWY. Po krótkim spacerze dotarli do położonej w „Dolinie Różaneczników” wiaty, gdzie mogli zrobić sobie pierwszą przerwę na posiłek. Następnie spacerując ŚCIEŻKĄ PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNĄ „DOLINA RÓŻANECZNIKÓW”, po niej POMNIKOWĄ ALEJĄ LIPOWĄ dotarli do MAUZOLEUM HOCHBERGÓW. Stąd, obok bramy wjazdowej, dotarli na Skałkę Olbrzyma, gdzie z punktu widokowego podziwiali piękny krajobraz parku krajobrazowego wraz z górującym w nim Zamkiem Książ wybudowanym w latach 1288-1292 przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Ponadto zobaczyli także romantyczne ruiny ZAMKU STARY KSIĄŻ. Stąd powędrowali już do ZAMKU KSIĄŻ.

Dalszą trasę sobotniego spaceru wyznaczył im czerwony szlak biegnącym wokół zamkowych murów, który doprowadził młodych kamiennogórzan do jednego z najstarszych cisów w Sudetach, objętego ochroną jako POMNIK PRZYRODY - CIS „BOLKO”. ŚCIEŻKĄ PRZYRODNICZO-HISTORYCZNĄ – „ŚCIEŻKA HOCHBERGÓW” powrócili pod Zamek Książ i alejkami OGRODU IDY, stworzonego przez księżną DAISY udali się w kierunku Stadniny Ogierów, skąd autokarem dojechali do wybudowanej w latach 1911-1913 z polecenia Henryka XV von Pless dla swojej żony księżnej DAISY PALMIARNI, której ściany od wewnątrz wyłożono tufem wulkanicznym pochodzącym z sycylijskiego wulkanu Etna. Zgromadzono w niej około 80 gatunków roślin z całego świata, które młodzi kamiennogórzanie bardzo chętnie obejrzeli, a w sklepie z roślinami większość z nich zakupiła sobie wybrane przez siebie rośliny na pamiątkę bardzo udanej przyrodniczej wyprawy szlakami turystycznymi Książańskiego Parku Krajobrazowego.

fotogaleria