Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Kamiennej Górze

Granicznym szlakiem przez Łysocinę

W dniu 3 października 2015 r., członkowie Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego „Kompasik” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w kolejnej wycieczce poznając jedne z najciekawszych przyrodniczo i krajoznawczo miejsc naszego powiatu. Młodzi kamiennogórzanie, korzystając ze sprzyjających wędrowaniu warunków pogodowych, wzięli udział w cyklu wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych pod hasłem „Poznajemy Powiat Kamiennogórski” organizowany dla młodych mieszkańców naszego powiatu przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

Po przyjeździe na Rozdroże Kowarskie młodzi amatorzy turystyki górskiej zostali zapoznali z przebiegiem sobotniej wycieczki i skierowali swoje kroki zielonym szlakiem w kierunku Rozdroża pod Sulicą (ok. 920 m.n.p.m.). Do poprowadzenia wyprawy zgłosiły się Amelia Filipiak i Karolina Nawrocka – miłośniczki jazdy konnej, które żwawo ruszyły „galopem”. Po dojściu do Rozdroża kamiennogórscy turyści zrobili sobie krótki odpoczynek, a następnie za żółtymi znakami turystycznymi ochoczo powędrowali w kierunku Przełęczy Okraj (1046 m.n.p.m.). Po minięciu schroniska PTTK „Na Przełęczy Okraj” dotarli do polsko-czeskiej granicy, gdzie przed przystąpieniem Polski do strefy Schengen w 2007 r. znajdowało się jedno z przejść granicznych. Prowadząca trasę Amelka chciała zaprosić wszystkich uczestników górskiego spaceru do „Amelkowej Chaty” ale większość z nich nie posiadała dowodów osobistych. Po zrobieniu sobie pamiątkowych zdjęć postanowili powędrować zielonym szlakiem granicznym, którym biegnie również „Cesta Ing. Jiŕiho Nováka”. Spacerując szlakiem granicznym mogli wielokrotnie przekraczać granicę państwową, a o tym w którym kraju byli informowały ich za każdym razem słupki graniczne z literą „P” lub „C”.

Na trasie sobotniej, górskiej wędrówki wzrok miłośników przyrody przykuwały liczne krzewy kosodrzewiny – karłowatej sosny, która jest rośliną chronioną. Młodzi wędrowcy korzystając z pięknej, słonecznej pogody mogli także podziwiać malowniczy krajobraz polskich i czeskich Karkonoszy z bardzo dobrze widocznym w oddali najwyższym szczytem – Śnieżką 1603 m.n.p.n.). Część z uczestników wycieczki zbierała ciekawe górskie skałki. 

 Po dojściu na najwyższe wzniesienie podczas sobotniej górskiej wyprawy – graniczny szczyt Lasockiego Grzbietu - Łysocinę (1188 m.n.p.m) zrobili sobie dłuższy odpoczynek. Wędrując szlakiem granicznym wielokrotnie mijali się z grupkami turystycznymi naszych południowych sąsiadów, a podczas turystycznych spotkań nauczyli się pozdrawiać ich po czesku mówiąc im „dobri den”.

Kilkakrotnie spotykali także czeskie tablice informacyjne „Krkonošský Národni Park”, a turystyczny spacer zielonym szlakiem granicznym tak im się spodobał, że postanowili dojść nim aż do Czepiela (901 m.n.p.m.). Stąd po kolejnym odpoczynku ruszyli czerwonym szlakiem turystycznym, a po spotkaniu niebieskich znaków turystycznych przy potoku Srebrnik doszli nim do Niedamirowa, gdzie obok Domu Trzech Kultur „Parada” dotarli do boiska, gdzie zakończyli swój sobotni turystyczny spacer i autokarem powrócili do Kamiennej Góry kończąc, w miłych nastrojach, 7,5-godzinna wycieczkę. Ponadto umówili się kolejną sobotnią wędrówkę szlakami turystycznymi za dwa tygodnie, a chęć jej poprowadzenia zgłosiła Wiktoria Kapczyńska.