Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Kamiennej Górze

Zainaugurowali szkolny sezon turystyczny

W dniu 12 września 2015 roku korzystając z pięknej, słonecznej pogody – członkowie Szkolnego Koła Turystycznego „Kompasik” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze uczestniczyli w pierwszej w nowym roku szkolnym 2015/2016 wycieczce krajoznawczo-przyrodniczej w ramach cyklu „W harmonii z przyrodą”, który jest organizowany dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe do Lubawki młodzi kamiennogórzanie zapoznali się z przebiegiem trasy inauguracyjnego spaceru szlakami turystycznymi Kruczych Gór. Dla uczestników wycieczek organizowanych przez Zarząd Oddziału PTSM został ogłoszony KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ KRONIKĘ WYCIECZEK, z nagrodami za udział w konkursie, które zostaną wręczone podczas tradycyjnego Podsumowania Szkolnego Sezonu Turystycznego w grudniu 2015 roku. W wesołych humorach wyruszyli czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim im. dr Mieczysława Orłowicza w kierunku  kościoła św. Anny, przy którym znajduje się zbiorowa mogiła osiemnastu żołnierzy pruskich i austriackich poległych w wojnie prusko-austriackiej w 1866 roku. Na żeliwnej tablicy można odczytać m. in. nazwiska oraz imiona, a także narodowość wszystkich spoczywających tu żołnierzy.

Stąd obok byłego kościoła ewangelickiego oraz zakładu „Gambit” żwawo wyruszyli za czerwonymi znakami turystycznymi powędrowali, utrwalając zasady znakowania górskich szlaków turystycznych, przez Leszczynowy Wąwóz na Lipowe Siodło gdzie zrobili sobie pierwszy, krótki odpoczynek połączony z konsumpcją II śniadanie w „stołówce pod chmurką”.

Młodzi turyści prowadzący miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu w praktyczny sposób poznawali znaczenie poszczególnych znaków turystycznych ułatwiających piechurom wędrówkę leśnymi ścieżkami docierając na Miejską Górkę, z której dość strome zejście było słabo widoczne (zarośnięte znaki zmiany kierunku szlaku). Po zejściu z Miejskiej Górki zrobili sobie na leśnej drodze kolejny odpoczynek, a następnie za czerwonymi znakami turystycznymi dotarli do bardzo ładnie zagospodarowanego miejsca wypoczynku „Hubertówka”, gdzie zatrzymali się na swój najdłuższy odpoczynek i nabranie sił na dalszą wędrówkę, która  doprowadziła ich do Betlejem nad potokiem Cedron. Zobaczyli tutaj dwie murowane kapliczki (stację VI – „Pocałunek Judasza” oraz V – „Ogród Oliwny”) odnowionej Kalwarii Krzeszowskiej, drugiego tego typy obiektu w Sudetach po Kalwarii Wambierzyckiej. Murowane kapliczki Kalwarii, których fundatorem był opat krzeszowski Daniel Geyer, zastąpiły w latach 1703-1712 stare, drewniane kapliczki kalwarii powstałej w latach 1672-1678 z inicjatywy opata Bernarda Rosy. Natomiast w drewnianym Pawilonie Opatów na Wodzie z przełomu XVII/XVIII w. prowadzone są prace konserwatorskie.

Z Betlejem za żółtymi znakami turystycznymi skierowali się w kierunku Długosza, ale o godz. 11:44 zatrzymali się na minutę na trasie, aby w ciszy uczcić pamięć swojej koleżanki Kamili – zdobywczyni odznaki Turysta Przyrodnik w stopniu popularnym.

Następnie kontynuowali swój turystyczny spacer żółtym szlakiem turystycznym oraz Drogą św. Jakuba wyruszyli „z buta w kierunku Buta” z krótkim przystankiem obok przydrożnego krzyża z 1843 roku na wzniesieniu między Krzeszowej a Przedwojowem, przez las, w którym prowadzona jest intensywna wycinka drzew oraz widzieli przejeżdżających miłośników leśnego motocrossu, dotarli zboczem Długosza do Kamiennej Góry kończąc pierwszą, powakacyjną sobotnią 5,5-godzinną wędrówkę obok budynku szkolnego.

Zadowoleni z udanej wycieczki zdobyli ponadto po 18 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej, od 3 do 7 punktów do odznaki „Turysta Przyrodnik” oraz do 4 pkt. do Regionalnej Odznaki Krajoznawczej. Normę na Górską Odznakę Turystyczną w stopniu popularnym w trakcie sobotniej wycieczki wypełnili Bartosz Pawlak oraz Bartłomiej Zieleń.