Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Kamiennej Górze

PRZEZ GŁAZY KRASNOLUDKÓW I KOTLINĘ KRZESZOWSKĄ

PRZEZ GŁAZY KRASNOLUDKÓW I KOTLINĘ KRZESZOWSKĄ

18 kwietnia 2015 r., mimo niesprzyjających prognoz pogodowych, młodzi członkowie Szkolnego Koła Turystycznego „Kompasik” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze zainaugurowali swoje tegoroczne wędrówki szlakami turystycznymi wybierając się na pierwszą wycieczkę, której celem było m. in. poznanie rezerwatu przyrody „Głazy Krasnoludków”. Młodzi turyści wzięli udział w cyklu wycieczek krajoznawczo-przyrodniczych „W harmonii z przyrodą”, który jest organizowany dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe do Olszyn wysiedli obok jednej z licznych w naszym regionie przydrożnych kapliczek domkowych i wyruszyli żółtym szlakiem turystycznym w kierunku malowniczych Skałek Gorzeszowskich. Po dojściu do miejsca odpoczynku i krótkim wypoczynku przeznaczonym na konsumpcję postanowili pospacerować za żółtymi znakami turystycznymi i zwiedzić ciąg piaskowcowych skałek o różnorodnych i malowniczych kształtach w postaci baszt, maczug, wież, ambon oraz grzybów, które w 1970 r. zostały objęte ochroną prawną jako REZERWAT PRZYRODY „GŁAZY KRASNOLUDKÓW”. Na obszarze 9,04 ha wędrując wąskimi przejściami i małymi labiryntami można zobaczyć unikalne formy wietrzenia piaskowca ciosowego.

Po zrobieniu sobie pamiątkowych zdjęć wyruszyli czerwonym szlakiem do Gorzeszowa, gdzie na łące obok głównej drogi przykuwa wzrok charakterystyczna skałka piaskowcowa zwana „DIABELSKĄ MACZUGĄ”. Skałka objęta została ochroną prawną jako POMNIK PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ. Na ścianie skałki w setną rocznicę Bitwy Narodów pod Lipskiem wykuto daty „1813-1913”.

Po krótkim odpoczynku młodzi miłośnicy turystyki pieszej i krajoznawstwa regionu powędrowali zielonym szlakiem turystycznym przez Krzeszówek, gdzie zobaczyli KAMIENNY KRZYŻ POKUTNY – zabytek średniowiecznego prawa karnego stawiany w XIV-XVI w. przez zabójcę w miejscu popełnionej zbrodni, do Krzeszowa, który od 1292 r. aż do 1810 r.  należał do zakonu cystersów. Przy murze klasztornym młodzi kamiennogórzanie zobaczyli KAMIENNY PRĘGIERZ z XVI w. – kolejny w naszym regionie zabytek średniowiecznego prawa karnego zwany również „słupem hańby”. Wystawienie pod nim było jedną z najdotkliwszych kar, gdyż oprócz chłosty oznaczało dla skazanego całkowitą utratę czci i honoru.

Z Krzeszowa za żółto-czerwonymi znakami turystycznymi powędrowali pomnikową aleją lipową do Betlejem oglądając po drodze murowane kapliczki Kalwarii Krzeszowskiej. Po dojściu do Betlejem zobaczyli ośmioboczny, DREWNIANY PAWILON OPACKI NA WODZIE z końca XVII w., w którego wnętrzu znajdują się malowidła przedstawiające sceny o tematyce wodnej, nawiązujące do Starego Testamentu. Po odpoczynku przeznaczonym na posiłek kontynuowali swoją wyprawę zielono znakowaną ścieżką dydaktyczną oraz żółtym szlakiem wiodącymi m.in. zboczem Długosza i po 6-godzinnym spacerze turystycznym przez Kotlinę Krzeszowską dotarli do Kamiennej Góry. Obszar po którym wędrowali objęty jest także inną formą ochrony przyrody jako SPECJALNY OBSZAR OCHRONY SIEDLISK „NATURA 2000” – GÓRY KAMIENNE. Przez część sobotniej trasy młodych miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury poprowadziła najbardziej doświadczona z nich Martyna Nieczyperowicz, a grupę turystyczną zamykały trzy „królowe rajdu” – Angelika Skupień, Anna Ostrowska i Nikola Jankowska.

W trakcie wycieczki wszyscy biorący udział w sobotniej wyprawie zdobyli do 28 pkt. do odznaki „Turysta Przyrodnik”, po 19 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz po 4 pkt. do Regionalnej Odznaki Krajoznawczej.

Ponadto normę na Odznakę Turysta Przyrodnik w stopniu brązowym wypełniły Wiktoria Nowak i Angelika Skupień, normę na Górską Odznakę Turystyczną w stopniu popularnym uzyskały Zuzanna Adamska, Wiktoria Mańkowska oraz Agata Wolska, a normę na Regionalną Odznakę Krajoznawczą w stopniu brązowym uzupełniły Katarzyna Maszczak, Anna Ostrowska oraz Paulina Szewczyk.