Zielonym szlakiem przez Kolorowe Jeziorka

6 października 2012 roku Członkowie Szkolnego Koła Turystyczno – Krajoznawczego „Kompasik” wyruszyli na pierwszą wycieczkę, podczas której pokonali 11 km.

Przebieg trasy: Kolorowe Jeziorka – Wielka Kopa – Raszów – Kamienna Góra

Atrakcje turystyczne na szlaku:

• Trzy urokliwe i unikalne „jeziorka” (Purpurowe, Błękitne, Zielony Stawek) będące pozostałościami po kopalnianych wyrobiskach, w których eksploatowano w XVIII-XX w. złoża łupków pirytowych.
  • Wielka Kopa - jeden ze szczytów Rudaw Janowickich (871m.n.p.m.) z ciekawą górską panoramą.
  • Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z  XVI w. W Raszowie z kaplicą grobową rycerskiego rodu von Schaffgotsch.
  • Pałacyk z XVIII w. pozostałość niewielkiego parku oraz okazały dąb – pomnik przyrody.
  • Kamienny krzyż pokutny – zabytek średniowiecznego prawa w dolnej części Raszowa.

W czasie rajdu młodzi turyści uczyli się orientować mapę oraz poznawali zasady znakowania szlaków turystycznych.

Tekst i foto: Ewa Skotarczak