Szkoła Podstawowa nr 1 im. ks. Jana Twardowskiego w Kamiennej Górze

Poznawali Ślężański Park Krajobrazowy

W środę, 14 września 2016 roku, uczniowie klasy VI a wybrali się na pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę szlakami turystycznymi Masywu Ślęży.

Po przyjeździe do Sobótki spotkali się z pracownikiem Dolnośląskiego Zespoły Parków Krajobrazowych we Wrocławiu, który w ciekawy sposób przybliżał im historię oraz walory przyrodnicze „dziewiczego” dla nich Masywu Ślęży. Na początek uczestnicy wycieczki zobaczyli w Będkowicach mały skansen osadniczy w postaci dwóch chat z okrąglaków i studni.

Następnie, po dojeździe do Sulistrowiczek, zobaczyli ciekawy, zbudowany na przełomie XX/XXI w. kościół Matki Bożej Dobrej Rady, którego bryła nawiązuje do stylu podhalańskiego. We wnętrzu świątyni znajdują się piękne witraże przedstawiające rośliny występujące na Łące Sulistrowickiej – rezerwacie przyrody. Ciekawe jest także połączenie symboliki chrześcijańskiej z pogańską, reprezentowaną przez dwa Ślężańskie niedźwiedzie podtrzymujące stół ołtarzowy.   

Po przyjeździe na Przełęcz Tąpadła młodzi turyści słuchając opowieści przewodnika żwawo wyruszyli w kierunku ŚLĘŻY (718 m.n.p.m.) najwyższego szczytu Przedgórza Sudeckiego. Do szczytu poprowadziła ich ŚCIEŻKA PRZYRODNICZA ŚLĘŻAŃSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO utworzonego w 1988 r. dla ochrony walorów przyrodniczych i krajobrazowych MASYWU ŚLĘŻY. Spacerując ścieżką przyrodniczą składającą się z sześciu przystanków – tablic poznawali walory przyrodnicze i kulturowe Masywu Ślęży oraz zobaczyli m. in. ranną popielicę jednego z nielicznych nadrzewnych ssaków występujących w Polsce. Przy przystanku nr 5 – Ptaki Ślęży weszli już na teren Rezerwatu krajobrazowo-geologiczno-archeologicznego „GÓRA ŚLĘŻA”. Dochodząc do szczytu Ślęży zobaczyli STAROŻYTNY WAŁ KULTOWY.

Po odpoczynku zwiedzili Salkę Towarzystwa Ślężańskiego znajdującą się w Domu Turysty im. Romana Zworskiego, podziwiali piękny krajobraz ślężańskich okolic, zwiedzili kościół Nawiedzenia NMP z przełomu XVII-XVIII wieku oraz podeszli, obok śladowych ruin zamku książęcego Bolka II Małego, niebieskim szlakiem do wieży widokowej na szczycie Ślęży, z której mogli podziwiać przepiękny okoliczny krajobraz.

Po zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia przy starożytnej rzeźbie kultowej NIEDŹWIEDZICY zeszli do Sobótki, gdzie po pożegnaniu się z prowadzącym WIESŁAWEM PAZGANEM, któremu podziękowali za bardzo mile spędzony czas powrócili do Kamiennej Góry, gdzie zakończyli swoją pierwszą, ale nie ostatnią, 9,5-godzinną wycieczkę szlakami turystycznymi Ślężańskiego Parku Krajobrazowego.