Kropla w morzu… potrzeb!

Dzięki projektowi edukacyjnemu Unicef Polska „zaWODY dla AFRYKI” i Cisowiance - partnerowi wspierającemu akcję, uczniowie SP1 dowiedzieli się jak wygląda sytuacja dostępu do wody na świecie i są świadomi jej znaczenia w życiu człowieka. Stworzyli własne Kodeksy Oszczędzania Wody stanowiące zbiór zasad i reguł racjonalnego z niej korzystania.

Mieszkaniec Europy zużywa średnio do 300 litrów wody dziennie, a mieszkaniec najuboższych krajów w Afryce - nie więcej niż 5 litrów. UNICEF szacuje, że każdego dnia około 800 dzieci poniżej 5. roku życia umiera na skutek tzw. chorób „brudnej wody”. Jednocześnie choroby spowodowane brakiem wody lub brudną wodą stanowią drugą przyczynę zgonów dzieci na świecie.

W sklepach w całej Polsce dostępne są butelki CISOWIANKI z logo UNICEF. Część przychodu z ich sprzedaży zostanie przekazana na rzecz programów UNICEF zapewniających dostęp do czystej wody pitnej dla dzieci i społeczności w Afryce. Może warto po nie sięgnąć? Mrugnięcie

Autor: E. Szczerba